Pěstování orchidejí

 
Pěstování masdeválií:
Masdevalie pochází ze střední a Jižní ameriky, nejvíce druhů je z Peru, Ekvádoru a Kolumbie. Žijí převážně v horských oblastech v porostech stále mlžných lesů a dokonce najdeme i některé druhy, které rostou celoročně v teplých deštnýcj lesích. 
Optimální teploty pro teplomilné moderní křížence jsou 20st přes den a v noci kolem 18 st. Mají rády rozptýlené světlo až polostín.Prospívá jim bohatá zálivka a vyššší vzdušná vlhkost.Jsou náchylné na přeschnutí a bez vláhy vydrží několik dnů.Vyžadují nevysychající , mírně vlhký substrát, dobře propustný. Výborně se jim daří také v rašeliníku, který musíme každoročně měnit. Semenáčky jsou květuschopné tak za 3-4 roky věku, rostliny oddělené ze starších trsů ihned. Rozmnožují se dělením rostlin, ale každoroční přesazování nemají moc rády, přistupujeme k němu až když rostliny začnou vyrůstat z květináče.
Letnění mají moc rády, umístěné někdy ve stínu stromu a přes léto je mám postavené v přepravce naplněné dešťovou vodou, kterou 1x měsíčně obohatím hnojivem. V zimě jsou umístěné ve skleníku kde se teplota pohybuje kolem 10 st a přes den kolem 15 st. Pěstuji chladnomilné masdeválie a tyto teploty snášejí velice dobře. Od 12-14 hod je puštěný větrák. Teplomilnější orchideje mají teploty vyšší cca o 6st.